THE ROLLING STONES

The Rolling Stones grubu kendilerini 60’ların en iyi rock & roll grubu olarak isimlendirirken, bu iddiada bulunabileceklerini çoktan kanıtlamışlardı. Bilinçli olarak Beatles’ın tehlikeli alternatifi olan the Stones, Hard Rock’ı tanımlayan cesur, çalması zor blues temelli rock & roll’a öncülük etmiştir.


THE ROLLING STONES
The Stones blues türünü tam olarak hiçbir zaman terk etmedi, ünlerini Birleşik Krallık’da artırdıkça müzikal anlamda deneysel tarzlar denemeye başladılar.
THE ROLLING STONES
THE ROLLING STONES

Mick Jagger, maço şovmenliğini bağımsız, şaşkın bir ironiyle birleştiren prototip rock solisti oldu, Keith Richards ve Brian Jones ise sinirli, birbirine kenetlenen ritim gitarlar için besteler yazdı. Basçı Bill Wyman ve davulcu Charlie Watts'ın güçlü ama ince bir şekilde sallanan ritim bölümüyle desteklenen Stones, İngiliz blues sahnesinin çıkış grubu oldu ve Animals ve Them gibi çağdaşlarını gölgede bıraktı. Kariyerleri boyunca the Stones blues türünü tam olarak hiçbir zaman terk etmediler, ama ünlerini Birleşik Krallık’da artırdıkça müzikal anlamda deneysel tarzlar denemeye başladılar. Örnek vermek gerekirse the Beatles, the Kinks ve the Who gibi çağdaş pop müzik üreticilerinin seslerini şarkılarında kullanmaya başladılar. İngiliz meslektaşlarından hiçbiri Stones kadar popüler veya üretken olmaya bu kadar uzun süre devam etmedi.

İngiliz meslektaşlarından hiçbiri Stones kadar popüler veya üretken olmaya bu kadar uzun süre devam etmedi.

Galeri


THE ROLLING STONES

Psychedelia ile kısa bir uğraş aşamasından sonra Stones, 60’ların sonunda yorgun, blues ile haşır neşir bir hard rock beşlisi olarak yeniden ortaya çıktı.

Rock & roll’un pejmürde tarafıyla her zaman ilgilenmişlerdir, ancak hippi rüyası kaybolmaya başlayınca, yeni rock kültürüne hızlıca uyum sağladılar. Sonraki 50 yıl boyunca, kayıt yapmaya ve performans göstermeye devam ettiler. İngiliz meslektaşlarından hiçbiri Stones kadar popüler veya üretken olmaya bu kadar uzun süre devam etmedi. Ve o zamandan beri hiçbir grup bu kadar geniş bir hayran kitlesine veya bu kadar geniş bir popülariteye sahip olamadı. Müzikal veya estetik olarak, onların ardılı olan gruplardan herhangi birini The Rolling Stones Stones etkisi olmadan görmek imkansızdır.