TAYLOR SWIFT

Gezegenin tartışmasız en büyük süper yıldızlarından biri olan Taylor Swift’in yükselişinin en ilginç yanı müziğe bir country sanatçısı olarak başlayıp bir pop fenomenine dönüşmesi. Söylediği her şarkı altına dönüşen Taylor Swift, çağının en keskin şarkı yazarı olarak nam salmasının yanı sıra her zaman en iyi prodüktörler ile çalışmasıyla da dinleyicilere ondan birinci sınıf sonuç alacaklarını gösterdi.


TAYLOR SWIFT
Gezegenin tartışmasız en büyük süper yıldızlarından biri olan Taylor Swift’in yükselişinin en ilginç yanı müziğe bir country sanatçısı olarak başlayıp bir pop fenomenine dönüşmesi.
TAYLOR SWIFT
TAYLOR SWIFT

2006 yılında 17 yaşında yayınladığı kendi adını taşıyan ilk albümde ‘Tim McGraw,’ ‘Tearsdops on My Guitar,’ ve ‘Our Song’ gibi ilk hitler ile Swift rafine şarkı yazım yeteneğinin işaretlerini verdi. 2008 yılının ‘Fearless’ı ile ise bu yetenek ilk defa devasa ölçüde bir dinleyici ilgili ile karşılaştı. ‘Love Story’ ve ‘You Belong To Me’ gibi şarkılar, global bir bilinirlilik sağladı. ‘Speak Now’ ( 2010) bu repütasyonu sağlamlaştırırken, 2012 yılında gelen ‘Red’ değişimin ilk izlerini taşıyordu. Çok genç yaşlardan itibaren şarkı yazan ve ilk albümünü henüz 17 yaşında yayınlayan Taylor Swift kendini keşfetme yolculuğu ve müzik her zaman kaçınılmaz şekilde iç içe olmuştu. Dünya listelerinde zirveye çıkan şarkılar yazarken bir yandan kim olduğunu ve olmak istediğini anlamaya çalışıyordu. ‘Red’ bu yolculukta önemli bir dönüm noktası oldu ve Taylor Swift müzikal tarzını country’den popa yönlendirmeye başladı. Dinleyiciler buna olumlu yanıt verdiler ve 2014 yılında gelen ‘1989’ başka herhangi bir yıldız için hayatının riski anlamına gelebilecek değişimi Taylor Swift için mutlak bir başarı hikayesine çevirdi. ‘Blank Space,’ ‘Shake It Off,’ ve ‘Style’ gibi hitler kültürel hayatın en çok referans verilen öğelerinden birkaçı haline geldi ve Taylor Swift’i dünyanın en büyük pop süper yıldızına dönüştürdüler.

Taylor Swift, dünya listelerinde zirveye çıkan şarkılar yazarken bir yandan kim olduğunu ve olmaz istediğini anlamaya çalışıyordu.

Galeri


TAYLOR SWIFT

‘Red’ bu yolculukta önemli bir dönüm noktası oldu.

Taylor Swift sonrasında ‘Reputation’ (2017) ve ‘Lover’ (2019) albümleri ile popüler müzikteki yerine sağlamlaştırırken, 2020 yılında yayınladığı iki akustik temelli albümü ‘folklore’ ve ‘evermore’ ile daha rafine ve sade bir tarza yöneldiğinde bile en iyisini ortaya koyacağını ve dinleyicinin ona karşılık vereceğini gösterdi.