QUEEN

1970’lerin rock müziğinin korkusuz yaratıcılığını ve tavrını Queen gibi temsil edebilen pek az grup olmuştur. Prog rock ve heavy metalin abartılı ihtişamını ve vodvil müzik salonunun tuhaflığını eşit ölçüde kucaklayan İngiliz dörtlüsü, karmaşık düzenlemelerini süslü şarkı sözleri ile renklendirerek katmanlı gitarlar ve üst üste kaydedilmiş vokallerden oluşan devasa, sahte-operatik bir sound yarattı. Albümleri “bu kayıtta hiçbir synthesizer kullanılmadı” sloganıyla yıllarca övülerek, Led Zeppelin sonrası hard rock gruplarına bağlılıklarını işaret ediyordu.

Ancak bu ciddiyeti dengeleyen vokalist Freddie Mercury, Queen’e abartılı bir eğlence duygusu getirdi ve en iyi bilinen şarkıları “Bohemian Rhapsody” de özetlendiği gibi kitschy mizah ve sözde klasik aranjmanlara itti. Geniş ses aralığı ve mutlak kulak ile kutsanmış olan Mercury, neslinin en karizmatik ve teknik olarak yetenekli rock şarkıcılarından biriydi, açık sözlü mizah anlayışı ve dönemin modasını belirleyen sahne kostümüyle alaycı bir şekilde desteklenen büyük bir itibarı vardı.


QUEEN
Queen katmanlı gitarlar ve üst üste kaydedilmiş vokallerden oluşan devasa, sahte-operatik bir sound yarattı.
QUEEN
QUEEN

Efsanevi tiyatral sahne performanslarıyla Queen, 70'lerin ortalarında dünyanın en popüler gruplarından biri haline geldi, İngiltere'de listelerin zirvesine çıktı. 1975'te “A Night at the Opera”, 1976'da “A Day at the Races”, 1977’de “News of the World” gibi albümlerle düzenli olarak Billboard Top 200’ün Top 10’unda yer aldı. Ayrıca istedikleri gibi farklı stiller arasında geçiş yapabilme yeteneğine sahiptiler. Funk ve disko türlerine derinlemesine daldılar ve bu durum onların 1980'lerin bas odaklı "Another One Bites the Dust" gibi dünya çapında hit olan şarkılar çıkarmasını sağladı.. Grup, 80'li yıllara kadar fanatikliğini korudu ve İngiltere'de 1980’lerde “The Game”, 1986’da “A Kind of Magic” ve 1989’da “The Miracle” ile üç kez bir numaralı albüm oldu. Flash Gordon ve The Highlander gibi bilimkurgu aksiyon filmlerine coşkulu film müzikleri yaparak yol boyunca daha fazla popüler kültür şöhreti kazandılar. Queen katmanlı gitarlar ve üst üste kaydedilmiş vokallerden oluşan devasa, sahte-operatik bir sound

Queen katmanlı gitarlar ve üst üste kaydedilmiş vokallerden oluşan devasa, sahte-operatik bir sound yarattı.


QUEEN

1991'de AIDS nedeniyle ortaya çıkan komplikasyonlarla Mercury'nin ölümü, Oueens’ in saltanatını sona erdirdi

1991'de AIDS nedeniyle ortaya çıkan komplikasyonlarla Mercury'nin ölümü, Oueens’ in saltanatını sona erdirdi (ölümünden sonra çıkan son albümü, “Made in Heaven”dır.). Metallica ve Smashing Pumpkins'ten George Michael, Prince ve Lady Gaga'ya kadar uzanan sanatçı ve grup nesillerinde etkileri duyulmaya devam etti. Mercury'nin ölümünden bir yıl sonra "Bohemian Rhapsody", popüler komedi filmi Wayne's World'de öne çıktıktan sonra listelere geri döndü. Queen sonunda 2000'lerde Bad Company şarkıcısı Paul Rodgers ile turneye çıkarak sahneye geri döndü ve daha sonra 2011'den itibaren eski American Idol ikincisi Adam Lambert ile eşleşti. Devam eden turneler ve satışların yanı sıra, müzikte hayati bir varlık olarak kaldılar ve 2018'de Oscar ödüllü biopik Bohemian Rhapsody'nin konusu oldular.