NIRVANA

Nirvana’dan önce, alternatif müzik plak mağazalarının özel bölümlerine gönderiliyordu ve büyük şirketler bunu en fazla vergi indirimi olarak görüyorlardı. Grubun 1991’deki “Nevermind” adlı ikinci albümünden sonra, daha iyisi ve kötüsü için hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Nirvana punk, post-punk ve indie rock’ı popüler hale getirerek, istemeden onları bugüne kadar başka hiçbir grubun olmadığı gibi Amerikan ana akımına taşıdı.

Black Sabbath (Washington yeraltı rockerları Melvins’ten öğrendiği gibi) ve Cheap Trick sesleri eşit parçalarken, Nirvana’nın estetiği kesinlikle indie rock’dı. Vaselines şarkılarını yeniden yorumladılar, Devo ile new wave çıkışlarını hayata döndürdüler ve lider Kurt Cobain en sevdiği grupları durmaksızın zorladı- ister Raincoats’un art punk’ı, ister Meat Puppets’in country soslu hardcore müziği – Sanki en sevdiği kayıtlar her zaman kendi müziğinden daha önemliymiş gibiydi.


NIRVANA
1991'deki “Nevermind” adlı ikinci albümünden sonra, daha iyisi ve kötüsü için hiçbir şey eskisi gibi olmadı.
NIRVANA
NIRVANA

Nirvana'nın ideolojisi indie rock ve melodileri pop iken, kayıtlarının ve canlı şovlarının yapısı, post-endüstriyel white noise’u ile heavy metal grind’ını bir araya getirdi. Ve grubu benzeri görülmemiş bir hit yapan da buydu. Jane's Addiction ve Soundgarden, geniş Amerikan heavy metal dinleyicisine alternatifin rock olabileceğini kanıtlamış olabilir ve Pixies, pop inceliklerini indie rock ile birleştirmiş olabilir ancak Nirvana hepsini bir araya getirerek hem ateşli hem de melodik bir sound yarattı.

Nirvana indie estetiğe dayandığı ve pop müziği sevdiği için, popülerliklerini inşaa ederken onunla savaştılar ve tarihin en ünlü anti-rock yıldızlarından biri haline geldiler.

Galeri


NIRVANA

Tarihin en ünlü anti-rock yıldızları...

Nirvana indie estetiğe dayandığı ve pop müziği sevdiği için, popülerliklerini inşaa ederken onunla savaştılar ve tarihin en ünlü anti-rock yıldızlarından biri haline geldiler. Sonuç, grubun amacını kısmen yerine getiren yorumcu In Utero ile dinleyicilerini bilinçli bir şekilde kaçırma girişimiydi. Ancak bu noktada, grubun ve Kurt Cobain'in kaderi belli olmuştu. Uyuşturucu bağımlılığı ve manik depresyondan muzdarip olan Cobain, yıkıcı ve intihara meyilli hale gelmişti. 8 Nisan 1994'te yaşamına son verdi. Cobain, Nirvana'nın başarısını atlatamamış olabilir, ancak grubun mirası, rock & roll tarihindeki en etkili miraslardan biri olarak duruyor.