KOOL JANE

“Gerçek adım Hilal. 21 Şubat 1996’da İzmir’de doğdum. Çocukluğumdan beri müziğe karşı ilgiliydim. Bunun yanı sıra sürekli şiir yazar durmadan kafiye düşünürdüm, bu benim için bir oyun gibiydi. 12-13 yaşlarımda rap müzik ile tanıştım ve duyduğum sound ne yapmak istediğimi anlamamı sağladı. Yazdığım şiirleri melodik bir hale getirerek kendi şarkılarımı yazmaya başladım. Yaşadığım semtte bir arkadaşımın kendine home studio kurmasıyla birlikte kendi şarkılarımı 14 yaşımda kaydetmeye başladım. Ailem ve arkadaşlarımla yaşadığım bazı problemler şarkılarımı yazmamda bana ilham veriyordu. Duygularımı ağlayarak ya da birileriyle konuşarak halletmiyor, kendimi müziğimle ifade etmeyi seçiyordum.

Yaklaşık 2 yıl boyunca arkadaşımın stüdyosunda şarkılar kaydettim ve farklı bir isimle bu şarkıları yayınladım. Sonrasında aramızda bazı sorunlar çıktı ve tüm şarkılarım silindi. Bu durum bir süre rape ara vermeme neden oldu. Liseyi turizm meslek lisesinde okudum ve lise dönemim boyunca rap yazmaktan uzaklaşamadım, bunun olmasını istiyordum. O dönem yine çeşitli stüdyolarda bazı şarkılarımın kayıtlarını almaya devam ettim ancak istediğim verimi elde edemediğim için hiçbirini yayınlamadım. Liseden sonra piyano çalmaya başladım, zaten üniversitede müzik bölümü okumayı hedefliyordum.


KOOL JANE
Duygusal bir karaktere sahip olduğum için şarkılarım da genelde emotional rap tarzında oluyor.
KOOL JANE
KOOL JANE

Piyano çalmaya başlamamla birlikte kendi bestelerimi yapmaya başladım. Hayatım içerisinde gelişen tüm olaylara karşı tek yaptığım şey şarkı yazıp bestelemekti. Müzik her zaman kaçış yolum ve özgürlüğüm oldu. Rap müzik ruhumun bir parçası gibi. İyi/kötü tüm deneyimlerimi müziğim aracılığıyla insanlarla paylaşmayı hedefleyerek adımlarımı daha sağlam atma kararı aldım. Adnan Menderes Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Müzik Öğretmenliği bölümünü kazandım. Bu süreçte yaptığım işi daha iyi bir hale nasıl getirebileceğimi, ne şekilde geliştirebileceğimi öğrenmek adına bu eğitimi almak istedim. Ancak bir talihsizlik sonucu ses tellerimde ciddi bir problem yaşadım, bu problem eskisi gibi şarkı söyleyemememe sebep oldu. Bu durum beni oldukça kötü etkiledi ve artık içimden şarkı söylemek bile gelmiyordu. Yine de yazmaya devam ettim, çünkü ne yaparsam yapayım daha iyiye gitmiyordu. Bir süre sonra yaşadığım bu olay bana güç vermeye başladı ve inancımı tekrar kazanmaya başladım.

Müzik her zaman kaçış yolum ve özgürlüğüm oldu.

Galeri


KOOL JANE

Eskisi gibi şarkı söyleyemesem de, elimde kalanlarla mücadele etmem gerekiyordu. Şarkılarımı herhangi bir kaygı içerisinde, kafamda bir konu belirleyerek yazmıyorum. Yaşadığım tüm olaylar, duyduğum güzel bir melodi, izlediğim etkileyici bir film bana ilham olabiliyor. Bunu dinleyicilerle en iyi şekilde buluşturabilmek için son 2 yıldır daha profesyonel çalışıyorum. Duygusal bir karaktere sahip olduğum için şarkılarım da genelde emotional rap tarzında oluyor. Fakat gangsta rap ve oldschool rap tarzları da bana ilham veren tarzlardan olduğu için bu stillerde yazdığım şarkılar da mevcut. Kendimi bi kalıba sığdırmıyorum, ruh halim oldukça değişken ve bunun müziğime yansımasını seviyorum.”