IDYL

Idyl, 1 Mayıs 1997’de İzmir’de doğdu. 8 yaşında keman çalmaya başladı ve ortaokulda Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nı kazanmasıyla profesyonel anlamda müzik hayatına adım attı. Üniversite döneminde ise müziğin yanı sıra bir bölüm okumak isteyerek, İzmir Ekonomi Üniversitesi Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik Bölümü’nden mezun oldu.


IDYL
“8 yaşında keman çalmaya başladı.”
IDYL
IDYL

Üniversite okuduğu yıllarda müzikle ilgili çeşitli çalışmalara devam etti ve 2018 yılında Argoorkestra’nın bir parçası olup Gazapizm’e Türkiye ve Avrupa konserlerinde kemanı ile eşlik etmiştir. Çocukluğundan beri rap ve R&B müzik dinleyen Idyl, bu tarzda şarkılar yazabilmek için birçok denemelerde bulundu, kendi sözlerine piyano çalarak eşlik edip onları besteledi. Profesyonel olarak ilk şarkısını 2019 yılında kaydederek, prodüktörlüğünü Ateş Berker Öngören ve Okan Çam’ın üstlendiği “Bi’ Şeyler” adlı ilk teklisini 2020 yılı sonunda Universal Müzik Türkiye etiketiyle dinleyenlere sundu.

“2018 yılında Argoorkestra’nın bir parçası olup Gazapizm’e Türkiye ve Avrupa konserlerinde kemanı ile eşlik etti.”


IDYL

“Müziğim benim tek çıkış yolum''

“Müziğim benim tek çıkış yolum. Hayatımda var olan her şey benim için yeni bir parça, her parça yeni bir macera demek” diyen Idyl, yeni şarkılarında yaşamının içerisinden parçalar anlatmaya devam edecek.