HALSEY

Ashley Nicolette Frangipane, bilinen adıyla Halsey, Amerikalı pop sanatçısı ve söz yazarıdır. Şarkıcılık kariyeri 2012 yılında çıkardığı Taylor Swift’in “I Knew You Were Trouble” isimli şarkısını yorumlamasıyla başlamıştır. 2014 yılında çıkan İlk EP’si “Room 93”. US Billboard 200’de 159. sıraya kadar yükseldi. Sonraki yıl ilk stüdyo albümü olan “Badlands”i çıkardı. Büyük bir sükse yaratan bu albüm, ilk haftasında 97.000 adet sattı. Eleştirmenler tarafından beğeni toplayan bu albüm aynı zamanda Billboard 200’de iki numaraya kadar yükseldi. Sahne adı olan Halsey’i (ilk adı olan Ashley’nin anagramı) seçme sebebini gençliğinin önemli bir kısmını geçirdiği Brooklyn’deki bir sokak ismini anımsattığından dolayı olduğunu söylemiştir. Şarkı yazmaya 17 yaşında başlamıştır. Birçok ödüle aday olan Halsey, 2016 yılında diğer kadın şarkıcılara ilham kaynağı olan kadın sanatçılara verilen Rising Star ödülüne yılında Billboard Women in Music oluşumu tarafından layık görülmüştür.


HALSEY
Birçok ödüle aday olan Halsey, 2016 yılında diğer kadın şarkıcılara ilham kaynağı olan kadın sanatçılara verilen Rising Star ödülüne yılında Billboard Women in Music oluşumu tarafından layık görülmüştür.
HALSEY
HALSEY

2017’de yayımlanan “Hopeless Fountain Kingdom” albümünde Sia, Greg kurstin ve Benny Blenco düetleri bulunuyordu ve Billboard 200 listesinin zirvesine yerleşti. Big Sean ve Stefflon Don ile LP’nin sevilen şarkısı “Alone”un bir remix’ini yayımladı. Aynı yıl Blanco’nun single’ı “Eastside”da Khalid ile yer aldı. Şarkı Hot 100 listesinde hit oldu ve sanatçının 2017 başarılarının önemli bir parçası oldu. Teen Titans Go! To the Movies (Wonder Women’ı seslendirdi) ve A Star Is Born filmlerinde yer aldı. Kısa süre sonra single listelerinde ilk kez kendi şarkısı “Without Me” ile zirveyi gördü. 2019 yılına bir dizi üst seviye düet ile başlayan Halsey, Travis Barker ve YUNGBLUD ile “11 minutes”, K-Pop yıldızları BTS ile “Boy with Luv” şarkısını yayımladı. Billboard 200 listesinde iki numaraya kadar yükselen “Manic” albümü, Amerika’da

Billboard 200 listesinde iki numaraya kadar yükselen “Manic” albümü, Amerika’da platin plak aldı.

Galeri


HALSEY

Billboard 200 listesinde iki numaraya kadar yükselen “Manic”, Amerika’da platin plak aldı.

Üçüncü albümü “Manic”ten şarkılar yayınlamaya başladığı bu dönemde “Nightmare” ve “Graveyard” gibi daha karanlık ve içe dönük eserlerin ardından listelerde bir numaraya yerleşen “Without Me” ile başarılı bir sürecin kapılarını açtı. Halsey kendi tanımıyla “kızgın karanlık müzik” içeren bu albümü bir canlı yayın ile tanıttı ve 2020’nin Ocak ayında müzikseverlerin beğenisine sundu. Billboard 200 listesinde iki numaraya kadar yükselen “Manic”, Amerika’da platin plak aldı. Bu albümün ardından Juice WRLD ve Marshmello gibi sanatçılarla düetlerini içeren “Collabs” adında bir EP ve çıkışının beşinci yılını kutlamak için “Badlands (Live From Webster Hall)” konser albümünü yayımladı.