EROL EVGİN

İstanbul’da doğan Evgin, İstanbul Erkek Lisesi’ni, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Yüksek Mimarlık Bölümü’nü bitirdi.

1969 yılında ilk plağı ile müzik dünyamıza “Merhaba” diyen sanatçının, 1976 yılında Türk Pop Müziği’nde ilk kez kitlelerle kucaklaşan bir ekip çalışmasına Çiğdem Talu ve Melih Kibar ile birlikte imza attı

1980 – 1984 yılları arasında, Haldun Dormen’in yazıp yönettiği, Egemen Bostancı prodüksiyonu iki müzikalin başrolünde; “Hisseli Harikalar Kumpanyası” ile 400 kez, “Şen Sazın Bülbülleri” ile 200 kez sahneye çıktı.


EROL EVGİN
“100’ü aşkın sanat ödülüne sahip oldu.”
EROL EVGİN
EROL EVGİN

Beyaz perdede ise “Meryem ve Oğulları”, “Renkli Dünya”, “Bir İlkbahar Sabahı” adlı üç müzikal filmde başrol oynadı. 1986 yılında sahne çalışmalarına ara vererek, eşi Yüksek Mimar Emel Evgin ile birlikte Mimarlık bürosunu açtı. 90’lı yıllardan itibaren TRT, Show Tv, Kanal D ve Star TV’de birkaç sezon süren uzun soluklu televizyon programları hazırlayıp sundu. 2016’dan itibaren unutulmaz şarkılarının yer aldığı “Altın Düetler” ve “Altın Düetler 2” albümlerini müzik dünyamızın 22 değerli kadın sanatçısıyla seslendirdi. Erol Evgin,10 Nisan 2019’da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde gerçekleşen görkemli bir konserle “50. Sanat Yılı”nı kutladı. Youtube kanalında yayındadır. Erol Evgin 51 yıldır “Gündüz gece gittiği, uzun ince bir yolda” yüzlerce şarkı üretip, binlerce şarkı yorumladı. Ülkemizin hemen her köşesinde; yurt dışında ise Almanya, Avusturya, İsviçre, Fransa, İngiltere, Hollanda, Polonya, İran ve Amerika Birleşik Devletleri’nde konserler verdi.

“2005 yılından bu yana POPSAV – Popüler Müzik Sanatı Vakfı Onursal Başkanıdır.”

Galeri


EROL EVGİN

100’ü aşkın sanat ödülü sahibi sanatçının, sanatında önemli ilkesi; şarkılarını halkla paylaşırken müziğinde belli bir kültür düzeyinin berraklığını taşımak ve içten olmaktır.

100’ü aşkın sanat ödülü sahibi sanatçının, sanatında önemli ilkesi; şarkılarını halkla paylaşırken müziğinde belli bir kültür düzeyinin berraklığını taşımak ve içten olmaktır. 2005 yılından bu yana POPSAV – Popüler Müzik Sanatı Vakfı Onursal Başkanıdır. Almanca ve İngilizce bilen Erol Evgin, evli; Yüksek İç Mimar Elvan Evgin Sheehan ve Sanatçı Murat Evgin’in babası, Erol, Erem ve Ozan’ın dedesidir.