EMINEM

Eminem kariyeri boyunca farklı mahlaslar ile farklı karakterlerin hikayesini anlatsa da kariyerinin 25 yılı aşkın noktasında o artık herkes için “Rap God.” 2002 yılında BBC onu jenerasyonunun William Shakespeare’i olarak tanımladı ve dilinin gücünü Bob Dylan ile kıyasladı. Sadece bir MC olarak bile hızlı, akıcı, saldırgan, tahmin edilemez tarzı, poetik zekası ile janrın en iyilerinden birisi olabilirdi ancak bu yetenekler Dr. Dre’nin yönlendirmesiyle vurucu, maskülen, saldırı havasını andıran beat’ler ile bir araya gelince, ortaya hip-hop tarihinin en başarılı kariyeri çıktı.

1999 yılında UMG etiketiyle yayınladığı ilk albüm “The Slim Shady LP” ile bizi alter-ego karakteri Slim Shady ile tanıştırdı. Karikatürize bir tarzda korku, paranoya, öfke ve şiddet temalarını irdeleyen albüm ile Eminem bir anda yeraltı hip-hop dünyasının efsanesi olmaktan mainstream kültürün en çok konuşulan figürü haline geldi. Rahatlıkla söyleyebiliriz ki Eminem zirvede olduğunda, dünyanın zirvesindeydi ve pop kültürün içinde ondan daha fazla konuşulan ve hatta tartışılan kimse yoktu.


EMINEM
The Slim Shady platin plak aldı ve Eminem bu albüm ile 2 Grammy ve 4 MTV ödülü kazandı.
EMINEM
EMINEM

Üçüncü albümü “The Marshall Mathers LP” ile Eminem Billboard listesinin zirvesine çıktı. Bugün Eminem üst üste 10 albümü ile bu başarıyı yakalamış durumda ve sadece bu bile ne kadar nadir bir süper yıldız türünden olduğunu gösteriyor. “The Marshall Mathers LP” albümü "The Real Slim Shady", "The Way I Am", "Stan" ve "I'm Back" gibi hitlerle 21 milyon satış rakamına ulaştı ve bugün en saygın müzik kritikleri tarafından tüm zamanların en iyi albümlerinden birisi olarak gösteriliyor. İki dalda Grammy ödülü kazandı. “The Marshall Mathers LP”nin devasa başarısından sonra yola nasıl devam edebilirdi? Daha iyisini yaparak. 2002 yılının “The Eminem Show”u tam olarak buydu. Eminem alter ego karakterlerinden uzaklaşarak mikrofona “’kendisi’ geçti ve o zamana kadarki en kişisel, en eleştirel, en sivri albümünü yarattı. Rock-rap düzenlemeleri diğer albümlere göre daha ön plandaydı ve hip-hop kültüründen siyasi iklime değin Eminem’in kaleminden kaçan kimse yoktu. "Without Me", "Cleanin' Out My Closet", "Superman" ve "Sing for the Moment" gibi hitler Eminem’in dünyanın en önemli müzisyeni haline getirdi. Albüm 2002 yılının en çok satan albümü oldu ve 2 dalda Grammy kazandı. “The Eminem Show” bugün dünya çapında 27 milyon satış rakamına sahip.

Başrolünde oynadığı 8 Mile filmi için yazdığı Lose Yourself şarkısı, Oscar kazandı.

Galeri


EMINEM

2002 yılında Spin dergisi onun, neslinin John Lennon’ına dönüştüğünü yazdı.

2002 yılında Eminem’in repütasyonunun stratosfere çıkmasının bir başka sebebi de şüphesiz 8 Mile filmiydi. Eminem’in başrolünde oynadığı ve onun hikayesinin anlatıldığı filmin ticari ve eleştirel anlamda kazandığı başarıya ek olarak soundtrack şarkısı Lose Yourself tam 19 ülkenin listelerinde bir numaraya çıktı. 2000’ler dünyasının fenomen marşlarından birisi haline gelen şarkı aynı zamanda Oscar kazandı. Eminem kariyerinin takip eden yedi albümü boyunca sözlerinde farklı konuları kaleme almaktan, farklı tarzları altyapılarında kullanmaktan, daha önce yürünmemiş yolda yürüyüp yapılmamış olanı yapmaktan çekinmedi. Bu kesintisiz cesaret onu ticari anlamda 2000’lerin en başarılı müzisyeninden daha fazlasına dönüştürdü. 10 albümü Billboard listesinde bir numara çıkan bir ikondan daha fazlasına... 2002 yılında Spin dergisi onun, neslinin John Lennon’ına dönüştüğünü yazdı. Elton John onu sahnede gördüğünde hissettiği heyecanın, Jimi Hendrix ve Mick Jagger ilk defa sahnede gördüğünde hissettiği ile aynı olduğunu söyledi. Stevie Wonder onu “Şükürler olsun ki Eminem’e sahibiz. O insanları toplumda yanlış giden şeyleri görmeleri için zorluyor,” diyerek yüceltti.