AMY WINEHOUSE

Amy Winehouse müzik sektörüne daha 16 yaşındayken bir sınıf arkadaşının demo kayıtlarını bir plak şirketiyle paylaşmasıyla girdi. İlk albüm anlaşmasını caz vokalisti olarak imzaladı, bir süre sonra müziği caz, soul, pop ve R&B yi içinde bulunduran birçok janrın birleşimi haline dönüştü. 2006 yılında çıkardığı albümü “Back to Black” ile 5 Grammy Ödülü kazandı ve “Rehab”, “Love is a Losing Game” gibi şarkılarıyla büyük beğeni topladı.


AMY WINEHOUSE
Back To Black albümüyle Winehouse caz eğilimini geride bırakarak 50’li ve 60’lı yılların kadın şarkıcı gruplarının armonilerini rock’n roll ve soul ile harmanlayarak kendine özgü tarzını oluşturdu.
AMY WINEHOUSE
AMY WINEHOUSE

Çıkış albümünü takip eden süreçte basında özel hayatıyla dikkat çekmeye başladı. 2006 yılında menajerlik şirketi rehabilitasyon önerisinde bulundu. Winehouse bu öneri karşısında şirketini bıraktı ve “Rehab” isimli şarkısında hislerini anlatarak dünya çapında bilinen bir hit sahibi oldu. Bu single gelecek olan “Back To Black” albümünün habercisiydi. Salaam Remi ve Mark Ronson prodüksiyonlarıyla hayata geçen bu albümle Winehouse caz eğilimini geride bırakarak 50’li ve 60’lı yılların kadın şarkıcı gruplarının armonilerini rock’n roll ve soul ile harmanlayarak kendine özgü tarzını oluşturdu. Albümün dinleyiciler üzerindeki etkisi öylesine büyüktü ki Amy Winehouse çılgınlığı Amerika kıyılarına ulaştı. Pek çok rapçi ve DJ kendi versiyonlarını ve remixlerini yapmaya başladılar. Prince ve Arctic Monkeys şarkılarını yorumlamaya başladı ve Amy Winehouse tüm dünya tarafından tanınan başarılı bir sanatçı oldu.

Ardında bıraktığı pek çok zamansız şarkısı hala milyonlar tarafından sevilerek dinleniyor.


AMY WINEHOUSE

27 yaşındayken 23 Temmuz 2011 tarihinde aramızdan trajik bir şekilde ayrıldı.

Ne yazık ki genç ve başarılı sanatçı henüz 27 yaşındayken 23 Temmuz 2011 tarihinde aramızdan trajik bir şekilde ayrıldı. Ardında bıraktığı pek çok zamansız şarkısı hala milyonlar tarafından sevilerek dinleniyor.