UNIVERSAL MÜZİK TÜRKİYE

Universal music group olarak faaliyet gösterdiğimiz her alanda sanatçılığa yeniliğe ve girişime önem veriyoruz

Şirketimiz 1984 yılında Kent Elektronik olarak kurulmuş, 1986’da EMI Music ile lisans anlaşması yaparak yabancı müzik alanında faaliyetlerine başlamıştır. EMI Music 1996 yılında Şirketin çoğunluk hisselerini satın almış ve Şirket ismini EMI-Kent Elektronik olarak değiştirmiştir. Ocak 2003 yılında EMI Music Şirketin kalan hisselerini de satin almış ve Şirket %100 yabancı sermayeli bir şirket haline gelmiştir. 2012 yılında Universal Music Group’un (UMG) dünya çapında EMI Music’i satın almasıyla birlikte EMI-Kent Elektronik, UMG’nin bağlı şirketi haline gelmiştir ve Universal Müzik Türkiye olarak anılmaya başlanmıştır. Şirketimiz Warner Music Group’un da lisansiyesi olarak Eylül 2008-Ocak 2019 tarihleri arasında WMG’yi Türkiye’de uzun yıllar temsil etmiştir.

Universal Müzik Türkiye, Universal Music Group’un yukarıda bahsedilen tüm markalarını, sanatçılarını ve iş kollarını UMG'nin bağlı şirketi olarak Türkiye’de temsil etmektedir. Universal Müzik Türkiye geniş bir yerli kataloğa sahiptir. Universal Müzik Türkiye, Universal Music Group’un çatısı altındaki tüm yabancı sanatçıların yanısıra İlhan İrem, Erol Evgin, Gökhan Kırdar gibi efsanevi yerli sanatçıları ve Jabbar, Can Kazaz, Lil Zey, Mavi, Lvbel C5, GOKO!, Hazel, Ekin Beril, Simge Pınar, Old G, Azap HG, G0KAY, Idyl, Kool Jane, Kendimden Hallice, Birileri, Konuya Fransız, Fırat Ağacık, Abkountry, Turgut Çıngı gibi popüler yerli sanatçıları da temsil etmektedir.


UNIVERSAL MUSIC GROUP

Müzik yapım, yayım, merchandising ve marka birliktelikleri gibi alanlarda 60’tan fazla ülkede faaliyet gösteriyoruz. Dünyada Ariana Grande, Billie Eilish, Demi Lovato, Drake, Eminem, Imagine Dragons, Justin Bieber, Katy Perry, Lady Gaga, Lana Del Rey, Rihanna, Selena Gomez, Taylor Swift gibi popüler sanatçı ve grupların yanısıra Madonna, The Beatles, U2, Queen, Metallica gibi efsanevi sanatçı ve grupların da dahil olduğu 6000’in üzerinde sanatçıyı temsil ediyoruz. Def Jam Recordings, Republic Records, Island, Decca, Abbey Road Studios, EMI, Capitol Records, Virgin, Bravado, Blue Note, Polydor, Motown gibi pek çok marka Universal Music Group çatısı altında bulunmaktadır.

Universal Music Group olarak faaliyet gösterdiğimiz her alanda sanatçılığa, yeniliğe ve girişimciliğe önem veririz.

Biz yeni Sanatçıları keşfedip onları geliştirirken, onlarla birlikte dünya çapında geniş kitleler tarafından onaylanan ve ticari olarak en başarılı müzikleri üretiyoruz, dağıtıyoruz ve tanıtıyoruz. Yapımlardan ve şarkılardan oluşan geniş kataloğumuz yüzyılı aşkın süredir oluşan gelmiş geçmiş en çeşitli ve kültürel açıdan en zengin müzik koleksiyonudur. Dijital teknoloji dünyadaki modayı değiştirirken; müzik ve ilgili içerikleri ulaştırmak için yeni sektörlerde, platformlarda ve iş modellerinde gelişime lider olma kararlılığımız girişimcilere, yeni ticari sektörlere ve sanatçılara yeni fırsatlar oluşturur ve tüm bunları destekler. Müziğin dünyanın iyiliği için güçlü bir etken olduğunu, insanlara eşsiz bir ilham kaynağı olduğunu ve insanları birleştirdiğini bilerek içinde yaşadığımız her topluma hizmet etmek için sanatçılarımız ve çalışanlarımızla beraber çalışıyoruz. Biz dünyanın en önde gelen müzik sanatçılarına, yenilikçilerine ve girişimcilerine ev sahipliği yapan bir şirketiz. Birlikte, biz UMG, Universal Music Group‘uz.

Yapım Şirketleri