METALLICA

1981 yılında davulcu Lars Ulrich ve gitarist James Hetfield’ın bir gazete ilanı sonucu buluşmasıyla California’da kurulan Metallica, 40 yıllık tarihi boyunca hem metali müziğin katı olabilen sınırlarını kırmayı, hem de mainstream dinleyicinin metal hakkındaki algılarını kırarak müzik tarihinin en başarılı gruplarından birisi haline geldi.

Metallica’dan ayrıldıktan sonra Megadeth’i kurarak metal tarihine silinmez bir imza atacak olan Dave Mustaine’in ve klasik müzik eğitimi almış, müzik teorisi konusunda istisnai bir bilgiye sahip bas gitarist Cliff Burton’ın da Hetfield&Ulrich ikilisine katılmasıyla grup öyle bir sahne gücüne kavuştu ki daha bir tane bile şarkı yayınlamadan sonradan taşındıkları San Francisco’nun en iyi gizli grubu haline gelmişlerdi. İlk albümleri Kill ‘Em All’un kaydedilmesine çok kısa bir süre kala Dave Mustaine’in ayrılması ve yerini Kirk Hammett’ın katılmasıyla “mahşerin dört atlısı” bir araya gelmişti.


METALLICA
Dünya genelinde 110 milyon albüm satışına ulaştılan grup, kelimenin tam anlamıyla yedi kıtada milyonların karşısında canlı performanslar sergiledi.
METALLICA
METALLICA

Metallica’nın başını çektiği thrash metal akımı, gitar müziğinin egemen olduğu 80’lerin çok büyük ksımında dahi yeraltı sayılıyordu. Radyo kanalları, televizyon ve müzik dergilerinin onlar için yeterinde zamanı yoktu ve bu gruplar her şeyi tırnaklarıyla kazıyarak elde etmeliydi. Ve Metallica yola liderlik eden, her bariyeri ilk yıkan grup oldu. İlk şarkıdan son notaya kadar tartışmasız sertlikte ve hızda bir metal grubuydular ama James Hetfield’ın içgüdüsel nakarat yazma kabiliyeti, Lars Ulrich’in komplike şarkı düzenleme becerisi, Cliff Burton’ın klasik müzik bilgisi ile grubun bestelerine armoniyi sokması ve Joe Satriani’nin öğrencisi Kirk Hammett’ın onu metal tarihinini soloları başka gitaristler tarafından en çok çalınan kişi yapacak solo yazma hüneri Metallica’yı sanatsal anlamda çağdaşı olan tüm metal gruplarının önüne yerleştiren bir sihir yarattı. Bu sihir öyle güçlü bir form aldı ki 1896 yılında Cliff Burton Avrupa turnesi sırasında İsveç’te yaşadıkları bir trafik kazasında hayatını kaybettikten sonra dahi yaşamaya ve Metallica’yı sadece ABD’de 60 milyon satmış bir grup haline getirdi. Bu sihrin en tam halini ise şüphesiz 1986 yılının Master of Puppets albümünde görebiliyoruz. İlk iki albümler Kill ‘Em All ve Ride The Lightning ile thrash metale dair her sınırın esnekliğini test eden grup, Master of Puppets ile her sınırı yıktı. Ve, bu sınırları yıkarken halen dünyanın en iyi thrash metal grubu olarak kalmayı başarıyorlardı. Hiçbir radyo ve televizyon desteği almamalarına ve albümden hiçbir şarkıya klip çekmemelerine rağmen Master of Puppets Billboard listesine 29. sıradan girdi ve takip eden dönemde 6 platin plak sahibi oldu. Eşi pek görülmemiş şekilde neredeyse müziğe dair her yazılı basın organında tam not aldılar. 2015 yılında Master of Puppets kültürel, sanatsal ve estetik anlamdaki özel yeri sebebiyle ABD Kongresi’nin kütüphanesine arşivlenmek üzere kabul edilen ilk metal albümü oldu. Cliff Burton’ı kaybetmenin trajedisinin ardından Jason Newsted ile yola devam eden grup, beklenmedik şekilde mainstream’e kendini daha fazla kabul ettiren, reddedilemez bir güç haline geldi. “And Justice For All” albümünden One şarkısı ile ilk Grammy’lerini kazandılar. 1991 yılında yayınladıkları albüm “Metallica” veya daha çok bilinen adıyla “Black Album” Billboard listesine bir numaradan girdi ve 550 hafta boyunca listede kaldı. Sadece ABD’de 16 milyonun üstünde satmayı başardı. Çıkış şarkısı “Enter Sandman” sadece metal tarihinin marşı haline gelmekle kalmadı, mainstream kültür için de bir referans noktası haline geldi.

Metallica’nın 2009 yılında Rock & Roll Hall of Fame’e girdi.


METALLICA

Avangart rock’ın öncü ismi Lou Reed ile beraber kaydettikleri Lulu albümü ile Metalilca diskografisine bir art rock albümü eklediler.

Metallica takip eden dönemde Jason Newsted’in ayrılmasına rağmen hızını yavaşlattığı dönemler olsa da ayağını asla gazdan çekmedi ve bunu daha fazla risk almayı göze alarak yaptı. 9 Grammy ödülü kazandılar ve üst üste 6 albümleri Billboard listesinde bir numaraya yükseldi. Bugün bas gitaristi Robert Trujillo olan Metallica San Francisco Filarmoni Orkestrası ile iki albüm yayınladı. Avangart rock’ın öncü ismi Lou Reed ile beraber kaydettikleri Lulu albümü ile Metalilca diskografisine bir art rock albümü eklediler. Antartika’da konser vererek yedi kıtada konser veren ilk müzik grubu oldular. Through The Never isimli IMAX filmde merkezinde kendi konserlerinin olduğu bir konser/gerilim filminin parçası oldular. 2009 yılında Rock & Roll Hall of Fame’e kabul edildiler. MTV, Rolling Stone ve VH1 tarafından tüm zamanların en iyi müzisyenleri listelerine dahil edildiler. 2003 yılında özel bir törenle MTV Icon ile ödüllendirildiler.