MAVI

Babasının CD arşivi sayesinde müzikle ilk gerçek tanışmasını yaşayan Mavi, farklı türlerin en iyilerine sahip bu koleksiyon sayesinde ileride kendisi için seçeceği janralar üstü tarzı benimsedi. Red Hot Chili Peppers, BB King, Pink Floyd gibi farklı tarzlardaki müzisyenlerle bu arşiv sayesinde tanışan Mavi’nin üzerinde belki de en çok etkisi olan iki ikon ise Michael Jackson ve Kurt Cobain’di. Michael Jackson’ın tarzı ve karizması sayesinde müziğin büyüsüne kapıldığını söylüyor. Kurt Cobain’e hayranlığı ise ona henüz çok genç bir yaştayken gitar ile Nirvana gibi besteler yapmaya başlamasına sebep olmuş.

Henüz 8 yaşındayken müziğin üretici tarafında olmak için çalışmaya başlayan Mavi, 10 yaşındayken ilk rap şarkısını yazdı. Birkaç sene sonra abisi ile kaydettiği ilk şarkı lokal bir hit olmuş, şarkının sözleri yaşadıkları yerlerde duvarlara yazılmaya başlamıştı. Eğitim hayatının sonrasında müziğe profesyonel olarak adım atmasının ardından yeteneğini keşfedilmesi ise uzun sürmedi. Rap müziğin en saygın isimleri ile beraber stüdyoya giren, sahneye çıkmaya başlayan Mavi’nin henüz yayınlamadığı şarkılar bile bu performanslar sayesinde viral hitler haline geliyordu.

2021 yılında Universal Music Türkiye ailesine katılan Mavi’nin sonrasında yayınladığı ilk single “İstediğim Değil” oldu. Takip eden süreçte “Ben Yaptım”, “Değmemeli”, “Benim İstanbul’um Sensin” ve “Ama Hala” gibi single’lar ile adım adım kariyerinde bir üst basamağa çıktı ve 2022 yılında yayınlanan ilk albümü VERITAS ile müzikal yolculuğunda yepyeni bir dönemi başlattı. Türler arasında rahatlıkla geçiş yapabilen, dinleyicisini lirik olarak da farklı hikayeler anlatan ve rafine, steril bir prodüksiyon tarzının öncülerinden olan Mavi, tüm platformlarda sahip olduğu 50 milyonun üstünde dinlenme başarısıyla dinleyiciden bu öncü tarzının karşılığını alıyor.


Mavi