ARIANA GRANDE

2010’ların pop ruhunu ve tarzını yakalamakla kalmayan, belirleyen birkaç isimden birisi Ariana Grande. 2010’ların ikinci yarısında yayınladığı üç albüm ile yön belirleyen, vizyoner yıldızların statüsüne yükseldi ve özellikle sosyal medya neslinin müzikal alışkanlıklarını belki de en iyi anlayan müzisyen oldu.

İlk albümü “Yours Truly” (2013) ABD listelerinde bir numaraya çıkarken Ariana Grande’nin 90’lar R&B geleneğini sürdüreceğini düşündürmüştü. Neslinin yıldızları içinde en etkileyici vocal performansı ve aralığına sahip olanlardan birisi olan Grande ise ikinci albümü “My Everything” için Nicki Minaj, The Weeknd, Iggy Azalea, Zedd, Big Sean, Childish Gambino gibi all-star bir işbirliği ekibini bir araya getirdi ve tarzına hip-hop, EDM nüanslarını ekledi. Listelerde bir kez daha zirveye çıkan bu albümün ardından “Dangerous Woman” (2016) geldi ve bu incelikli tarzı keskinleştirdi.


ARIANA GRANDE
2010’ların ikinci yarısında yayınladığı üç albüm ile yön belirleyen, vizyoner yıldızların statüsüne yükseldi ve özellikle sosyal medya neslinin müzikal alışkanlıklarını belki de en iyi anlayan müzisyen oldu.
ARIANA GRANDE
ARIANA GRANDE

Mükemmellik 2018 yılında “Sweetener” ile geldi. Albümün dokuz şarkısı aynı anda ABD listelerine girmeyi başardı ve “Sweetener” yılın ticari anlamda en başarılı çalışmalarından birisi oldu. Grande’ye ilk Grammy ödülünü kazandırdı ve neredeyse tüm “yılın albümleri” listelerine girerek ticari başarısının ötesinde bir etki bıraktı. “Sweetener” şimdiden tüm zamanların en iyi pop albümleri listelerinde kendisine yer buluyor. Grande 2019 yılında bir kez daha büyük bir riske girdi ve “Sweetener”ın başarısı ile müzik dünyasının zirvesindeyken yepyeni bir albüm yayınladı: “Thank U, Next”

2020’de yayınladığı "Positions” albümü Ariana Grande’nin bir numaraya çıkan beşinci albümü oldu ve Rolling Stone dergisi tarafından “Yılın En İyi 50 Albümü” arasında gösterildi.

Galeri


ARIANA GRANDE

2020’de yayınladığı "Positions” albümü Ariana Grande’nin bir numaraya çıkan beşinci albümü oldu

Bu risk dinleyicilerden karşılığını daha büyük bir başarı ile aldı. "7 Rings" ve "Break Up with Your Girlfriend, I'm Bored" single’ları sadece listelerin zirvesine çıkmakla kamadı, yeni sosyal medya neslinin müziği dijital iletişimde kullanma şeklini değiştirdi. “Thank U, Next” albümüyle Grande dijital neslin en büyük müzik fenomeni oldu. 2020’de yayınladığı "Positions” albümü Ariana Grande’nin bir numaraya çıkan beşinci albümü oldu ve Rolling Stone dergisi tarafından “Yılın En İyi 50 Albümü” arasında gösterildi.